Ремонт циркуляційного насосу
Специфіка роботи цього виду обладнання полягає в тому, що двигуни, що перекачують, постійно працюють під навантаженням з невеликими технологічними перервами. Ця обставина накладає на циркуляційні насоси, підвищені вимоги щодо надійності, безвідмовності та ремонтопридатності.
Відповідно, цьому обладнанню, як ніякому іншому, необхідний як планово-попереджувальний, так і відновлювальний ремонт, оскільки насоси піддаються механічному, корозійному, ерозійному, а в ряді випадків і термічного зносу.
Плановий огляд насосного обладнання доцільно проводити через кожні 250 – 300 годин роботи. Конкретні вимоги до періодичності вказані у технічній документації. В основному він полягає в ревізії підшипників та їх картерів, сальників, крильчаток, промиванні, продуванні та чищенні трубопроводів, а також перевірці стану корпусу агрегату, його кріплення до плити фундаменту, а також центрування.
Ремонт циркуляційного насоса проводиться через 800 – 850 годин безперервної роботи насоса і передбачає набагато більший обсяг робіт. Конкретні вимоги до періодичності поточного ремонту також вказані у технічній документації. Почати хоча б з того, що агрегат повністю розбирається та його деталі ретельно оглядаються. Перевіряються технологічні люфти та зазори. Виявлені дефекти заносяться до журналу. У ході поточного ремонту, як правило, підлягають заміні підшипники кочення, герметизуючі прокладки, рідше захисні втулки. За необхідності здійснюється заміна мастил.
Один раз на шість місяців здійснюється середній ремонт циркуляційного насоса. До нього входять усі без винятку роботи поточного ремонту та деякі інші маніпуляції. При такому ремонті підлягають заміні всі витратні запасні частини, перевіряється стан окремих вузлів, зазори, а також досліджується биття ротора, стан електричних обмоток та електроустаткування.
Звичайно, всіма вищеописаними процедурами можна і знехтувати, заощадивши невелику кількість грошей, проте потрібно розуміти, що необхідність капітального ремонту циркуляційного насоса може виникнути через 10 000 годин його роботи, так і через 30 000. І погодьтеся, між цими цифрами є відчутна різниця. Остаточний обсяг капітального ремонту насосного устаткування визначається з ступеня зносу вузлів і агрегатів насоса. Але, як правило, при капітальному ремонті відбувається розбирання агрегату, заміна чи відновлення всіх неприпустимо зношених деталей.
Аварійна зупинка циркуляційного насоса гарантує його капітальний ремонт. Але навіть із цієї сумної події можна отримати певний зиск: капітальний ремонт обладнання можна поєднати з його модернізацією.